Gå til sidens indhold Henter data ... ... vent et øjeblik
Statistikbanken Erhvervsliv Vælg fra tabellen DNFPINVV
Log på Hjælp
    DNFPINVV: Forsikrings- og pensionssektorens investeringer, valutafordelt
    Åbn / gem som... Rediger tabel Grafisk præsentation
    Inkl. koder i sep. kolonner
    Inkl. fodnoter mv.


    OK

    Sorter data
    Udskriv
    Forsikrings- og pensionssektorens investeringer efter sektor,
    investeringstype, markedsværdier, virksomhedstype, valuta og tid
     2021M062021M072021M082021M092021M102021M112021M122022M012022M022022M03
    1. Alle sektorer
    1. Investeringer, i alt
    1. Beholdninger
    2. Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst
    DKK (ekskl. derivater)1 974,722 000,601 995,881 983,831 981,411 998,482 026,672 022,711 984,531 959,21
    Udenlandsk valuta i alt (ekskl. derivater)2 568,262 603,782 637,722 621,532 677,422 705,712 753,292 676,172 610,362 622,12
    CHF (ekskl. derivater)30,6532,6936,6535,4237,2936,4438,1634,5133,0933,44
    EUR (ekskl. derivater)909,10929,47925,99923,52950,18986,20991,40965,14950,67939,65
    GBP (ekskl. derivater)78,7079,7380,9480,2783,3282,3881,6378,8575,2675,53
    JPY (ekskl. derivater)77,6073,1669,8872,7168,0663,8862,9758,9657,3757,41
    NOK (ekskl. derivater)11,4511,3212,1012,4113,0312,4812,8912,6511,8411,65
    SEK (ekskl. derivater)81,4882,6683,3182,4376,6278,6278,4674,7473,4476,42
    USD (ekskl. derivater)1 187,191 199,931 232,411 222,411 253,671 252,451 290,891 254,541 215,401 232,50

    Data for "Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst" er ikke tilgængelig for perioden 201501 - 201712

    Enhed : Mia. kr.
    Kontakt : Birthe Merethe Jensen bmj@nationalbanken.dk  +45 33636821
    Martin Dencker Raffnsøe mdr@nationalbanken.dk  +45 33636850
    Information : Vis dokumentation Begreber

    Du kan gemme udtræk til senere brug, samt automatisk få besked når din tabel er opdateret.

    Tilmeld dig her