Gå til sidens indhold Henter data ... ... vent et øjeblik
Statistikbanken Erhvervsliv Vælg fra tabellen DNFPINVV
Log på Hjælp
    DNFPINVV: Forsikrings- og pensionssektorens investeringer, valutafordelt
    Åbn / gem som... Rediger tabel Grafisk præsentation
    Inkl. koder i sep. kolonner
    Inkl. fodnoter mv.


    OK

    Sorter data
    Udskriv
    Forsikrings- og pensionssektorens investeringer efter sektor,
    investeringstype, markedsværdier, virksomhedstype, valuta og tid
     2020M092020M102020M112020M122021M012021M022021M032021M042021M052021M06
    1. Alle sektorer
    1. Investeringer, i alt
    1. Beholdninger
    2. Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst
    DKK (ekskl. derivater)1 854,401 893,251 909,441 948,131 946,961 937,291 981,111 954,961 975,321 974,71
    Udenlandsk valuta i alt (ekskl. derivater)2 286,852 292,962 369,502 386,972 398,252 395,092 469,432 477,772 484,362 570,67
    CHF (ekskl. derivater)24,5624,4426,2027,0826,5925,8926,6927,0028,8630,65
    EUR (ekskl. derivater)871,20878,92890,11892,84892,28870,93883,16882,56895,85912,09
    GBP (ekskl. derivater)73,6273,1976,1378,8377,7783,2680,0878,0377,3078,70
    JPY (ekskl. derivater)57,6857,8965,1569,7471,3872,7973,7872,2772,0077,60
    NOK (ekskl. derivater)9,339,039,5110,6310,879,7110,219,8711,0011,23
    SEK (ekskl. derivater)79,5878,9976,8771,9269,4770,4572,5674,8078,3181,12
    USD (ekskl. derivater)1 022,121 018,731 059,381 061,831 074,451 086,691 145,661 154,141 139,751 187,20

    Data for "Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst" er ikke tilgængelig for perioden 201501 - 201712

    Enhed : Mia. kr.
    Kontakt : Birthe Merethe Jensen bmj@nationalbanken.dk  +45 33636821
    Martin Dencker Raffnsøe mdr@nationalbanken.dk  +45 33636850
    Information : Vis dokumentation Begreber

    Du kan gemme udtræk til senere brug, samt automatisk få besked når din tabel er opdateret.

    Tilmeld dig her