Henter data ... ... vent et øjeblik
Statistikbanken Penge og kapitalmarked Vælg fra tabellen DNFPINVV
Log på Hjælp
    DNFPINVV: Forsikrings- og pensionssektorens investeringer, valutafordelt
    Åbn / gem som... Rediger tabel Grafisk præsentation
    Inkl. koder i sep. kolonner
    Inkl. fodnoter mv.



    Sorter data
    Udskriv
    Forsikrings- og pensionssektorens investeringer efter sektor,
    investeringstype, markedsværdier, virksomhedstype, valuta og tid
     2018M122019M012019M022019M032019M042019M052019M062019M072019M082019M09
    1. Alle sektorer
    1. Investeringer, i alt
    1. Beholdninger
    2. Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst
    DKK (ekskl. derivater)1 788,151 791,741 809,381 841,171 818,911 821,161 836,301 850,981 854,731 870,89
    Udenlandsk valuta i alt (ekskl. derivater)1 883,491 960,641 993,012 037,982 069,622 060,742 101,802 146,732 159,942 196,17
    CHF (ekskl. derivater)19,5421,3522,0022,7522,3422,6223,5622,9323,7624,41
    EUR (ekskl. derivater)709,14730,53728,82749,61757,25765,17790,44803,81812,30833,11
    GBP (ekskl. derivater)75,8580,7782,5481,4785,5882,3181,5777,7578,2580,36
    JPY (ekskl. derivater)38,4341,2241,8142,3542,1741,8442,6643,6444,2847,30
    NOK (ekskl. derivater)9,6411,2411,5712,9413,0813,0812,6412,3110,2211,50
    SEK (ekskl. derivater)54,7153,3059,0861,9759,9752,9053,7953,9750,4052,35
    USD (ekskl. derivater)840,55876,39900,14916,28931,54927,18935,84966,86984,07982,76

    Enhed : mia. kr.
    Kontakt : Birthe Merethe Jensen bmj@nationalbanken.dk  +45 33636821
    Martin Dencker Raffnsøe mdr@nationalbanken.dk  +45 33636850
    Information : Der findes ingen statistikdokumentation til denne tabel Begreber

    Du kan gemme udtræk til senere brug, samt automatisk få besked når din tabel er opdateret.

    Tilmeld dig her