Henter data ... ... vent et øjeblik
Statistikbanken Penge og kapitalmarked Vælg fra tabellen DNFPINVL
Log på Hjælp
    DNFPINVL: Forsikrings- og pensionssektorens investeringer, landefordelt
    Åbn / gem som... Rediger tabel Grafisk præsentation
    Inkl. koder i sep. kolonner
    Inkl. fodnoter mv.



    Sorter data
    Udskriv
    Forsikrings- og pensionssektorens investeringer efter sektor,
    investeringstype, værdier, virksomhedstype, land og tid
     2018M122019M012019M022019M032019M042019M052019M062019M072019M082019M09
    1. Alle sektorer
    1. Investeringer, i alt
    1. Beholdninger
    2. Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst
    1.1. Danmark1 831,261 843,511 860,351 892,651 880,251 878,471 898,101 910,411 928,411 939,55
    1.2. Resten af verden1 876,181 970,541 998,962 057,422 082,792 085,332 160,652 217,252 253,892 264,19
    Eurolande687,03711,51716,48740,27738,30742,82776,41788,78812,59806,48
    EU-28 inkl. Danmark2 722,782 788,682 813,572 875,932 872,392 875,922 949,632 991,083 045,523 044,64
    Afrika20,4221,6221,6421,7922,5622,2922,1723,3022,2022,15
    Asien124,35132,71135,81138,80141,19140,75144,88148,21145,19155,04
    Nord- og Mellemamerika725,16748,97764,33787,16800,54796,27810,15831,27842,15849,59
    Sydamerika30,9033,4033,4733,5934,2535,5036,4936,5432,7533,14
    OECD-lande3 485,433 581,853 621,883 707,183 717,493 717,003 805,803 868,233 930,763 943,69
    BRIK-lande35,2537,4037,7239,6042,1042,9543,8644,1542,2543,35
    Offshore centre95,6398,76101,41103,96102,43101,94102,48104,17101,78106,33
    Luxembourg117,34124,92126,07126,27131,50128,69133,47131,56131,42129,32
    Finland-4,61-4,40-6,90-6,88-10,34-9,00-1,421,391,62-17,34
    Tyskland288,65289,00290,88299,22293,39294,55306,28312,39330,05333,60
    Grækenland0,240,220,260,280,280,270,312,842,96..
    Spanien35,4136,3135,3537,7933,4032,9733,3534,9534,0237,59
    Frankrig62,1765,9165,7273,4172,7777,0278,8977,5276,2073,17
    Irland96,82101,74104,27106,32108,27108,32112,92114,84116,99122,09
    Italien27,2028,6028,7829,4532,1631,7233,8535,0439,8841,95
    Belgien11,3612,1513,6016,0317,4017,3516,9918,2819,8220,70
    Holland45,5547,9948,8348,7149,2451,3351,9349,7849,2351,79
    Sverige77,9379,2285,3885,1484,7277,4479,9281,6880,7585,59
    Storbritannien108,45136,10132,95139,23148,93156,32172,34186,44200,38189,39
    Norge11,3812,9312,6914,7914,9314,9714,3514,4712,4314,12
    Schweiz24,3925,4826,1927,0726,5727,0227,9328,1328,2928,70
    Japan39,6143,0844,0343,8143,5443,2643,8745,2045,8149,51
    USA632,97651,28664,18684,76699,25695,36707,83725,77736,66741,63
    Canada17,3219,7220,8221,0221,7221,7822,5123,5523,6624,40

    .. angiver at observationen mangler, er diskretioneret eller er for usikker til at kunne angives.

    Enhed : mia. kr.
    Kontakt : Birthe Merethe Jensen bmj@nationalbanken.dk  +45 33636821
    Martin Dencker Raffnsøe mdr@nationalbanken.dk  +45 33636850
    Information : Der findes ingen statistikdokumentation til denne tabel Begreber

    Du kan gemme udtræk til senere brug, samt automatisk få besked når din tabel er opdateret.

    Tilmeld dig her