Gå til sidens indhold Henter data ... ... vent et øjeblik
Statistikbanken Erhvervsliv Vælg fra tabellen DNFPINVL
Log på Hjælp
    DNFPINVL: Forsikrings- og pensionssektorens investeringer, landefordelt
    Åbn / gem som... Rediger tabel Grafisk præsentation
    Inkl. koder i sep. kolonner
    Inkl. fodnoter mv.


    OK

    Sorter data
    Udskriv
    Forsikrings- og pensionssektorens investeringer efter sektor,
    investeringstype, værdier, virksomhedstype, land og tid
     2020M092020M102020M112020M122021M012021M022021M032021M042021M052021M06
    1. Alle sektorer
    1. Investeringer, i alt
    1. Beholdninger
    2. Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst
    1.1. Danmark1 967,121 999,782 011,562 060,412 066,122 047,162 062,672 044,172 055,772 054,58
    1.2. Resten af verden2 321,682 309,942 411,962 432,962 407,782 374,562 438,072 461,712 484,862 540,76
    Eurolande810,19821,03863,33875,23845,82807,80808,18803,06826,09811,65
    EU-28 inkl. Danmark2 892,372 932,512 986,483 039,643 013,292 955,432 986,802 968,603 006,543 005,84
    Afrika20,9020,3920,9521,9021,6022,6623,0323,9725,1725,62
    Asien175,96176,90186,81195,05198,73199,05203,20202,89201,96213,20
    Nord- og Mellemamerika891,31891,09928,63933,47943,02951,33995,931 009,381 006,851 041,65
    Sydamerika28,8827,7928,3029,3728,8628,2327,8628,7429,1330,56
    OECD-lande4 002,204 022,464 133,234 200,624 174,124 122,574 193,514 196,944 230,134 264,99
    BRIK-lande44,0044,7546,1247,4248,2548,0148,5247,9449,7251,53
    Offshore centre115,11116,13117,98117,64118,81119,90121,37120,77119,83129,48
    Luxembourg121,37118,42126,01123,93128,47123,27131,20117,65117,58115,91
    Finland-8,514,308,6410,464,31-2,862,022,355,25-1,63
    Tyskland333,75336,71352,63356,74348,62325,50305,62307,70323,04322,11
    Grækenland..............2,331,612,04
    Spanien26,2425,5525,6725,9026,6722,7223,7723,5524,6224,35
    Frankrig78,4278,9390,3494,8773,1879,2680,9287,3489,8487,02
    Irland124,47122,28127,26128,33136,93134,37130,10132,85131,77129,87
    Italien40,3540,1237,2437,8336,3833,4134,3835,6735,8938,91
    Belgien17,6017,5418,1319,1219,0318,3721,4017,4620,5119,94
    Holland61,5961,7664,3464,5756,9157,4861,8762,5462,5064,43
    Sverige91,3286,6585,3977,6373,3574,1784,8189,0692,7596,29
    Storbritannien169,41154,01160,08159,41152,81152,42148,82156,32152,67156,41
    Norge17,2714,9615,7915,9416,1915,3115,8816,0216,5516,16
    Schweiz29,5829,5731,3933,0332,1931,3032,3432,3234,2036,68
    Japan60,1760,4867,0871,6373,7575,3476,1675,6273,4979,16
    USA774,32773,14809,48814,58823,26831,85874,61887,91886,23909,66
    Canada25,7125,5126,3827,1626,5426,4127,4527,9728,5331,58

    Data for "Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst" er ikke tilgængelig for perioden 201501 - 201712

    .. angiver at observationen mangler, er diskretioneret eller er for usikker til at kunne angives.

    Enhed : Mia. kr.
    Kontakt : Birthe Merethe Jensen bmj@nationalbanken.dk  +45 33636821
    Martin Dencker Raffnsøe mdr@nationalbanken.dk  +45 33636850
    Information : Vis dokumentation Begreber

    Du kan gemme udtræk til senere brug, samt automatisk få besked når din tabel er opdateret.

    Tilmeld dig her