Gå til sidens indhold Henter data ... ... vent et øjeblik
Statistikbanken Erhvervsliv Vælg fra tabellen DNFPINVL
Log på Hjælp
    DNFPINVL: Forsikrings- og pensionssektorens investeringer, landefordelt
    Åbn / gem som... Rediger tabel Grafisk præsentation
    Inkl. koder i sep. kolonner
    Inkl. fodnoter mv.


    OK

    Sorter data
    Udskriv
    Forsikrings- og pensionssektorens investeringer efter sektor,
    investeringstype, værdier, virksomhedstype, land og tid
     2021M062021M072021M082021M092021M102021M112021M122022M012022M022022M03
    1. Alle sektorer
    1. Investeringer, i alt
    1. Beholdninger
    2. Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst
    1.1. Danmark2 054,582 070,182 070,772 075,682 074,852 086,032 120,282 122,462 078,422 045,07
    1.2. Resten af verden2 538,362 613,312 643,992 567,272 635,432 657,142 694,742 583,142 498,112 513,37
    Eurolande808,65859,83855,35805,68842,92866,56872,43815,03768,85754,70
    EU-28 inkl. Danmark3 003,223 075,243 065,473 019,863 057,953 093,493 132,153 072,532 980,142 933,26
    Afrika25,6225,2125,3925,0125,1024,5625,0925,6225,0926,47
    Asien213,20211,47212,79211,20209,05207,34209,03205,71201,24201,29
    Nord- og Mellemamerika1 041,651 049,651 077,251 067,681 096,461 102,311 127,361 091,801 064,281 079,40
    Sydamerika30,5630,4131,7530,9831,6131,9132,5133,7833,4836,08
    OECD-lande4 262,594 348,634 380,844 309,894 367,384 397,414 470,274 357,894 240,934 222,71
    BRIK-lande51,5351,8454,5953,6453,1653,2752,9852,6947,5947,46
    Offshore centre129,48125,80128,36127,91129,13130,02128,87129,27125,96124,13
    Luxembourg112,99125,19128,03131,47133,91134,54139,99135,23128,97135,31
    Finland-1,627,856,98-7,85-2,52-0,622,99-4,44-7,49-14,46
    Tyskland322,02329,16321,55297,35311,97329,50327,05296,21287,15276,84
    Grækenland2,041,551,271,041,051,060,580,630,880,87
    Spanien24,3524,0624,4025,7826,4227,6427,5227,0027,2426,92
    Frankrig87,02100,5297,6679,6393,9095,1395,2789,6473,3772,34
    Irland129,87132,16132,29129,91134,32136,08137,87136,70132,12133,58
    Italien38,9139,3439,3938,2436,1135,2434,8232,3533,3231,51
    Belgien19,9420,7621,6021,5520,5020,9222,6621,0221,4620,95
    Holland64,4365,1968,8572,3872,5472,4169,6167,0759,3056,98
    Sverige96,6799,59102,97100,0595,5096,2995,6891,3688,8191,60
    Storbritannien156,41166,06169,84158,47160,19155,36159,29150,67155,59162,61
    Norge16,3816,1518,5018,1118,3917,9618,2617,8516,4417,55
    Schweiz36,6839,2242,9341,1443,1742,6644,2640,7638,9139,20
    Japan79,1675,0372,0673,7969,7365,8565,5360,7259,1459,10
    USA909,66921,81949,32939,33966,23971,80997,04963,06939,14954,93
    Canada31,5832,2931,6931,8931,7031,4832,3630,3929,6030,69

    Data for "Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst" er ikke tilgængelig for perioden 201501 - 201712

    Enhed : Mia. kr.
    Kontakt : Birthe Merethe Jensen bmj@nationalbanken.dk  +45 33636821
    Martin Dencker Raffnsøe mdr@nationalbanken.dk  +45 33636850
    Information : Vis dokumentation Begreber

    Du kan gemme udtræk til senere brug, samt automatisk få besked når din tabel er opdateret.

    Tilmeld dig her