Gå til sidens indhold Henter data ... ... vent et øjeblik
Statistikbanken Erhvervsliv Vælg fra tabellen DNFPAFKL
Log på Hjælp
    DNFPAFKL: Forsikrings- og pensionssektorens afkast af investeringer, landefordelt
    Åbn / gem som... Rediger tabel Grafisk præsentation
    Inkl. koder i sep. kolonner
    Inkl. fodnoter mv.


    OK

    Sorter data
    Udskriv
    Forsikrings- og pensionssektorens afkast af investeringer, efter
    sektor, investeringstype, værdier, virksomhedstype, land og tid
     2021M062021M072021M082021M092021M102021M112021M122022M012022M022022M03
    1. Alle sektorer
    1. Investeringer, i alt
    1. Afkast i procent
    2. Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst
    1. Hele verden1,752,010,85-1,981,690,621,16-2,50-2,96-0,30
    1.1. Danmark0,661,450,09-1,830,850,390,87-2,13-2,29-0,61
    1.2. Resten af verden2,662,501,48-2,092,440,941,39-2,86-3,48-0,08
    Eurolande0,494,910,43-4,281,820,72-0,68-3,61-5,37-3,32
    EU-28 inkl. Danmark0,642,410,19-2,521,170,430,44-2,60-3,19-1,31
    Afrika0,630,121,52-1,90-0,48-1,202,701,96-2,033,99
    Asien3,07-1,853,240,73-0,300,072,50-1,69-1,88-0,16
    Nord- og Mellemamerika4,801,662,20-1,263,571,772,60-2,86-2,551,76
    Sydamerika4,63-2,000,49-4,34-3,260,951,312,94-0,674,97
    OECD-lande1,682,340,77-2,031,780,741,23-2,73-2,91-0,31
    BRIK-lande2,45-2,093,66-1,20-1,05-0,511,201,20-5,311,06
    Offshore centre3,89-4,871,65-1,142,30-1,18-0,36-0,23-2,19-1,01
    Luxembourg2,020,691,360,980,541,261,67-0,90-1,071,18
    Finland-70,34166,3110,68-263,42-2,18133,25-59,07-363,7768,0623,95
    Tyskland1,508,58-0,77-7,322,080,43-3,72-4,60-8,16-6,99
    Grækenland......-0,18-0,21-1,76..5,61..-1,01
    Spanien-0,091,030,30-1,181,24..0,81-1,34-1,38-0,62
    Frankrig-3,445,300,57-6,923,10-1,480,88-5,06-7,89-4,65
    Irland0,391,421,01-1,982,340,452,37-2,29-2,170,31
    Italien0,491,840,06-1,020,431,560,30-1,34-2,78-0,64
    Belgien0,391,270,14-0,880,34-0,010,34-1,95-1,650,10
    Holland1,932,052,44-1,142,02-0,131,13-3,69-3,63-1,65
    Sverige1,731,610,45-2,102,95-1,432,17-4,73-3,671,11
    Storbritannien0,614,040,990,503,62-0,161,84-0,66-2,440,85
    Norge0,94-1,002,171,113,32-1,622,77-0,740,102,77
    Schweiz4,953,331,92-4,775,631,575,19-5,81-2,022,48
    Japan3,85-0,993,394,40-3,310,052,82-4,02-1,51-0,27
    USA4,932,392,35-1,233,772,052,96-3,12-2,612,12
    Canada3,122,111,57-2,003,021,522,91-2,12-0,951,02

    Data for "Forsikrings- og pensionssektoren i alt, hvor danske investeringsforeninger er gennemlyst" er ikke tilgængelig for perioden 201501 - 201712

    .. angiver at observationen mangler, er diskretioneret eller er for usikker til at kunne angives.

    Enhed : Mia. kr.
    Kontakt : Birthe Merethe Jensen bmj@nationalbanken.dk  +45 33636821
    Martin Dencker Raffnsøe mdr@nationalbanken.dk  +45 33636850
    Information : Vis dokumentation Begreber

    Du kan gemme udtræk til senere brug, samt automatisk få besked når din tabel er opdateret.

    Tilmeld dig her